Porady optyczne i astronomiczne

Jak zamocować aparat fotograficzny do teleskopu i wykonać zdjęcie astronomiczne ?

Fotografia nieba – o tym myśli większość osób kupujących teleskop. Astrofotografia to hobby samo w sobie – ale hobby trudne, wymagające doświadczenia i często stosowania metody prób i błędów nim dojdzie się do odpowiednich wyników. Nagrodą może być np. publikacja Twojego zdjęcia na łamach jednego z renomowanych czasopism, jak The Astronomy lub Sky&Telescope, gdzie regularnie ukazują się najlepsze fotografie miłośników astronomii. Jak zacząć i połączyć aparat fotograficzny z teleskopem?

Mocowanie aparatu na piggy back'u (*)

Jedną z najprostszych metod stosowanych w astrofotografii jest zamocnowanie aparatu fotograficznego bezpośrednio na tubie optycznej teleskopu. Ważne jest oczywiście równoległe ustawienie osi optycznych aparatu fotograficznego i teleskopu, by to, co widzisz w okularze teleskopu odpowiadało w dobrym przybliżeniu temu, co „widzi" aparat fotograficzny. Teraz teleskop jest prowadzony albo przez napęd zegarowy, albo ręcznie śrubami mikrometrycznymi (mikroruchami) z kontrolą położenia w okularze. Dla większości teleskopów istnieje możliwość dokupienia odpowiedniej złączki mocującej (patrz zdjęcie).

Mocowanie aparatu lustrzanki na piggyback

Piggyback czyli przejażdżka aparatu na teleskopie

Mocowanie lustrzanki do wyciągu okularowego

Bardziej zaawansowane zdjęcia astronomiczne wykonuje się bezpośrednio przez teleskop, gdy aparat połączony jest z wyciągiem okularowym, a cały teleskop to jakby potężny teleobiektyw. W celu połączenia aparatu do teleskopu potrzeba dwóch prostych akcesoriów: adaptera fotograficznego (camera adapter, T-Adapter) oraz pierścienia fotograficznego (T-Ring) właściwego dla danej marki aparatów. Adapter fotograficzny to złączka od strony teleskopu, zaś pierścień pośredniczący to element łączący lustrzankę (lub aparat cyfrowy z wymiennym obiektywem) z adapterem fotograficznym. Taki zestaw pozwala na wykonywanie niesamowitych zdjęć Księżyca i planet. Gdy nabierzesz doświadczenia, masz szansę wykonywać także piękne zdjęcia trudniejszych obiektów, tak zwanego głębokiego nieba (ang. deep sky, czyli galaktyk i mgławic).

Mocowanie lustrzanki lub aparatu cyfrowego z wymiennym obiektywem do wyciągu teleskopu

Mocowanie lustrzanki lub aparatu cyfrowego z wymiennym obiektywem do wyciągu teleskopu

Mocowanie kompaktowego aparatu cyfrowego do wyciągu okularowego

Łączenie kompaktowych aparatów cyfrowych z teleskopami stanowi niejaki problem, ponieważ kompaktowe aparaty nie posiadają wymiennych obiektywów i wymagane są specjalne adaptery. Jest to jednak możliwe za pomocą odpowiedniego adatera - na zdjęciu poniżej widać przykład takiej złączki, z pułeczką na aparat cyfrowy i obejmą na wyciąg okularowy teleskopu.

Mocowanie kompaktowego aparatu cyfrowego do wyciągu okularowego

Złączka do zamocowania kompaktowego aparatu cyfrowego do wyciągu okularowego


Powodzenia!

Aleksander Kacz
i Zespół teleskopy.pl
 
(*) Naszym rodzimym odpowiednikiem słowa piggyback jest "jazda na barana"


zdjęcie z obiektywem 'rybie oko'

Fot. Gordon Gerradd


      


 

Copyright 2001-2010 teleskopy.pl