Porady optyczne i astronomiczne

Jaki wybrać teleskop? - kilka uwag dla kupujących

Najtrudniej wybrać pierwszy teleskop. Nikt z nas nie chce kupić sprzętu, który nie spełni naszych oczekiwań. Dobry sprzęt to możliwość zobaczenia rzeczy pięknych i ciekawych, dostępnych dla każdego bezpośrednio nad naszymi głowami. Z kolei sprzęt słaby nie da nam satysfakcji, wywoła frustrację i zniechęcenie do astronomii amatorskiej. Co trzeba wiedzieć, żeby nie popełnić przykrego błędu i nie kupić kota w worku?

Po pierwsze, nie warto kupować bardzo małych teleskopów - jeżeli chcemy mieć w miarę uniwersalny sprzęt, musimy kupić refraktor (lunetę) o średnicy 60 - 80 mm lub reflektor (teleskop zwierciadlany) o średnicy lustra co najmniej 11 cm. Mniejsze teleskopy są tylko niewiele tańsze, ale nie dadzą nam oczekiwanych wrażeń.

Dalej, nie kierujmy się podawanym przez producenta maksymalnym powiększeniem teleskopu. Powiększenie, jakiego możemy użyć zależy od jakości optyki, ale także warunków atmosferycznych, stabilności powietrza itp. Nawet bardzo dobry teleskop nie zawsze pozwala na wykorzystanie największego sensownego powiększenia (równego w przybliżeniu 2 razy średnica lustra lub obiektywu, wyrażona w milimetrach, czyli np. luneta 100mm pozwala na uzyskanie powiększenia maksymalnego 200 razy, ale tylko w dobrych warunkach, paręnaście razy w roku). Wynika to bezpośrednio z praw fizyk, więcej na ten temat można znaleźć w innych artykułach w naszych Poradach.

Na rynku jest wiele firm oferujących teleskopy astronomiczne. Niestety, wiele z nich w ogóle nie nadaje do zastosowań astronomicznych - wbrew nazwie! Obserwacje obiektów gwiazdowych wymagają o wiele precyzyjniejszej optyki niż ta, jaka wystarcza do obserwacji przyrody czy krajobrazów. Dlatego warto przed zakupem, dbając o własne finanse i spokój, dowiedzieć się, co wybrać. Tu polecamy nasze forum: www.forum.teleskopy.pl. W zależności od zainteresowań i zasobności portfela indywidualnie doradzamy miłośnikom astronomii.

Wybierając teleskop, należy zawsze mieć na uwadze trzy spiżowe prawdy:


Każdy teleskop ma “swoje” niebo

Istotnie, inne jest niebo przez refraktor 8 cm, a inne przez teleskop lustrzany 30 cm. Wiele obiektów doskonale widocznych w 30 cm teleskopie będzie zupełnie niedostrzegalnych w małym refraktorze. Ale też - w nocy o nie dość spokojnej atmosferze refraktor może dać dużo spokojniejsze obrazy planet niż duże lustro! Inny przykład - niektóre bardzo rozległe obiekty nie będą się mieścić w polu widzenia teleskopu, zaś szerokokątna lornetka zapewni nam nie tylko obserwowalność, ale i niesamowitą plastyczność tych obiektów (dobre przykłady to Plejady w Byku czy “Wieszak” w Lisku).

Prawda jest więc taka że nie ma idealnego wyboru - kazdy służy innemu przenaczeniu. I rzeczywiście, bardziej doświadczeni astroamatorzy posiadają kilka rodzajów sprzętu do obserwowania nieba, każdy do czego innego.


Najlepszy teleskop to ten, którego używamy najczęściej

Co nam po bardzo dużym teleskopie, jeżeli będziemy nim obserwować raz do roku? Lepszy jest taki teleskop (albo lornetka !!!), który łatwo, chętnie i często kierujemy ku gwiazdom.


Nie ma teleskopu w pełni wszechstronnego

Teleskopy mają różne zastosowania w zależności od konstrukcji optycznej, apertury (średnicy lustra/obiektywu), światłosiły, dokładności wykonania. Jest to obszerny temat i w zasadzie należy go zawsze szczegółowo rozpatrywać, powiązując z kwestiami finansowymi, miejscem obserwacji, zainteresowaniami kupującego itd. itp.


Jeżeli nie stać nas na teleskop firmowy, nie warto załamywać rąk. Są trzy wyjścia z impasu:

• kupić teleskop używany - w Polsce wiele ogłoszeń znajdziemy na stronach różnych stronach internetowych. Czasem warto też napisać maila do nas: kontakt@teleskopy.pl - bywa, że mamy coś używanego na stanie, otrzymanego w ramach wymiany starego teleskopu na nowy.

• kupić lornetkę - dobra lornetka to wydatek od 200 do 750 złotych, zdecydowanie mniej niż dobry teleskop, a przy tym poręczny instrument optyczny do obserwacji jasnych komet, mgławic, galaktyk, gromad gwiazd, gwiazd zmiennych, a w przypadku powiększeń powyżej 20 razy nawet planet. Nie warto kupować lornetki o średnicy obiektywów poniżej 40 mm i tych ze zmiennym powiększeniem (tzw. zoom) - zazwyczaj nie nadają się w zasadzie do zastosowań astronomicznych. Dobra lornetka długo będzie służyć, stanowi doskonałe uzupełnienie do teleskopów nabytych w późniejszym terminie.

• zbudować teleskop samodzielnie - to wbrew pozorom nie jest takie trudne, a można niewielkim kosztem kilkuset złotych zdobyć sprzęt, który w sklepie kosztuje wielokrotnie więcej, a do tego dochodzi ogromna satysfakcja z powodzenia takiego przedsięwzięcia. Więcej o tym jak zbudować teleskop znajdziecie na stronie internetowej www.teleskopy.pl/atm. Niestety, strona ta nie jest już rozwijana, ale wciąż zawiera dużo informacji dla początkujących. Dużą pomocą są miłośnicy z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (np. w Warszawie przy ulicy Bartyckiej 18 mieści się Sekcja instrumentalna PTMA).

Przed dokonaniem zakupu pierwszego teleskopu warto wypróbować różne modele - grupy w związane z PTMA oraz niezrzeszeni miłośnicy w Warszawie, Poznaniu, Trójmieście, Lublinie czy Wrocławiu chętnie zabierają początkujących miłośników astronomii ze sobą. Po takim spotkaniu wybór teleskopu będzie o wiele łatwiejszy!

Polecamy także spotkania w oddziałach Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA). gdzie spotkać można wielu specjalistów od sprzętu i wytrawnych obserwatorów.

Życzymy powodzenia i wielu radości związanych ze wspaniałym hobby, jakim jest
Astronomia Miłośnicza!


      


 

Copyright 2001-2010 teleskopy.pl