Porady optyczne i astronomiczne

Dodatki do teleskopów astronomicznych czyli co warto kupić wraz z teleskopem ku większej radości i pożytkowi

Kupujesz teleskop - nie zapomnij o dodatkach!

Gdy kupujesz teleskop, nie zapomnij o odpowiednich dodatkach. Nie wszystkie będą Ci potrzebne od razu, na niektóre może nigdy się nie zdecydujesz. Jednak zawsze warto wiedzieć, bo sam teleskop to jeszcze nie wszystko.

Uwaga: w tym miejscu tylko skrótowo omawiamy polecane dodatki do teleskopów. Przeczytaj inne artykuły w Poradach aby dowiedzieć się więcej o każdym z dodatków (artykuły o napędach, okularach, filtrach, kamerach CCD itp.).

Okulary do teleskopu

Większość teleskopów wyposażona jest od razu w jeden, dwa lub nawet trzy okulary. Jednak niektóre firmy sprzedają teleskopy bez okularów (np. Soligor) i niezbędnym jest skompletowanie takiego zestawu osobiście. Co więcej, jeden czy dwa okulary to zazwyczaj o wiele za mało by uzyskać odpowiedni zakres powiększeń. Dobrym zakupem może także być soczewka Barlowa.

Jeżeli chcesz zwiększyć komfort i możliwości prowadzenia obserwacji, pomyśl także o okularach w standardzie średnicy dwóch cali (o ile wybrany przez Ciebie teleskop wyposażony jest w odpowiedni dwucalowy wyciąg okularowy).

W ogóle za zestaw dobrych okularów można zapłacić tyle, co za dobry teleskop - na początek najważniejsze jest, by móc wybierać z możliwie szerokiego wachlarza powiększeń między powiększeniem minimalnym i maksymalnym użytecznym dla danego teleskopu.

Odrośnik

Jeżeli planowanym teleskopem jest refraktor (teleskop soczewkowy, popularnie zwany lunetą), Maksutov, Schmidt lub R-C, nieodzownym jest odpowiedni odrośnik. Przyznajmy od razu - teleskopowi systemu Newtona odrośnik też się przyda, choć nie jest już tak niezbędny. Co to jest odrośnik? To rodzaj "przedłużki", element nakładany na przód tubusu w celu zmniejszenia zaparowywania i skraplania się pary na elementach optycznych. Jaki - taki odrośnik jest praktycznie w każdym teleskopie, jednak zazwyczaj jest za krótki. Empiryczna reguła mówi, że aby odrośnik dobrze spełniał swoje przeznaczenie, powinien wystawać przed położenie obiektywu o co najmniej 1,5 razy średnica obiektywu. Oznacza to, że refraktor stumilimetrowy powinien mieć odrośnik wystający o co najmniej 15 cm. Odrośnik może być z tworzywa sztucznego lub aluminium.

Torba na tubę optyczną odpowiednio wzmocniona

Tuba optyczna to wrażliwa część teleskopu. Statywowi i głowicy paralaktycznej rzadko coś się stanie. Tuba może:
- zakurzyć / zapylić się w środku
- zostać uderzona / porysowana w czasie transportu
- rozkolimować się w wyniku wstrząsów i uderzeń w czasie transportu.

Z tych powodów dobrze jest od razu zakupić odpowiednią torbę, dzięki której maleje niebezpieczeństwo rozkolimowania się optyki wewnątrz tuby, porysować tubę praktycznie nie sposób, zaś zakurzenie jest znacząco ograniczone.

Środki do czyszczenia optyki

Kurz jest wszędzie i zawsze. Jeżeli Twoja optyka jest czysta lub prawie czysta - nic nie rób. Jeżeli zakurzenie jest widoczne (czy to na obiektywie, czy na okularze), dobrze jest mieć właściwy środek pod ręką. W pierwszym rzucie warto optykę po prostu przedmuchać sprężonym powietrzem, jeżeli zabrudzenie jest odporne na przedmuchanie - warto mieć pod ręką szmatkę z mikrofazy oraz alkohol izopropylowy, bezpieczny środek do czyszczenia powierzchni optycznych nie tylko teleskopów, ale także lornetek, noktowizorów, celowników optycznych czy lunet obserwacyjnych.

Atlas nieba gwiaździstego

Trudno poruszać się w nowym terenie bez mapy. Mały atlas nieba jest niezbędnym towarzyszem nocy pod gwiazdami. Dzięki niemu znajdziesz wiele obiektów widocznych w lornetce oraz w teleskopie. Na początku nie warto kupować niesłychanie grubego, precyzyjnego atlasu nieba - tylko się w nim pogubisz i niczego nie znajdziesz. Kup podręczny atlas z gwiazdami do 6,5 lub maksymalnie 7,5 magnitudo. Większe katalogi gwiazd (np. do 12 mag. znajdziesz w wielu darmowych programach dostępnych do ściągnięcia z internetu).

Złączki fotograficzne

Chcesz robić zdjęcia obiektom na niebie? Nawet małym teleskopem możesz wykonać ładne zdjęcia Księżyca i planet. Nie licz, oczywiście, że teleskopem za 500 złotych będziesz uzyskiwał obrazy odległych galaktyk takie, jak teleskopem Hubble'a. Nie będziesz, nawet teleskopem za 10 tysięcy złotych. Ale nie ma co rozpaczać, a raczej wziąć się do pracy, tj. robienia zdjęć.

Najpierw ustal sam ze sobą jakim aparatem będziesz robić zdjęcia - kompaktowym czy lustrzanką (cyfrową czy tradycyjną to już rzecz wtórna z punktu widzenia akcesoriów).

Jeżeli zamierzasz robić zdjęcia aparatem kompaktowym, będziesz potrzebował adaptera fotograficznego do aparatów kompaktowych, swoistej półeczki na aparat.
Jeżeli zamierzasz robić zdjęcia lustrzanką, będziesz potrzebować adapter fotograficzny (camera adapter - część wyciągów okularowych jest w nie domyślnie wyposażona) oraz pierścień pośredniczący T2 ring odpowiedni dla Twojego aparatu fotograficznego.


      


 

Copyright 2001-2010 teleskopy.pl