Porady optyczne i astronomiczne

Noktowizory - często zadawane pytania (FAQ) i odpowiedzi

Czym jest noktowizor?

Noktowizor to zaawansowane technologicznie, precyzyjne urządzenie, sprzęgające układ optyczny z układem elektronicznym i umożliwia obserwację i orientację w przestrzeni w warunkach szczątkowego (bliskiego zeru) oświetlenia.

Układ optyczny urządzenia przekazuje odpowiednio powiększony i ostry obraz do elektronicznego układu wzmacniacza obrazu. We wzmacniaczu światła zachodzi proces zamiany energii świetlnej na odpowiednio wzmocnioną energię elektryczną. Następnie elektrony kierowane są na luminofor powodując świecenie i tworzenie obrazu. Uzyskany w ten sposób, wzmocniony obraz kierowany jest na okular, w którym użytkownik widzi swoje otoczenie.

Komu i do czego przyda się noktowizor?

Noktowizory stosowane są do prowadzenia i wspomagania wszelkiego rodzaju nocnych obserwacjach. Przydatność tych urządzeń docenią z pewnością miłośnicy przyrody, pracownicy służb mundurowych (Policja, służby graniczne etc.), myśliwi, pracownicy ochrony, a także osoby dbające o własne bezpieczeństwo. Noktowizor odda nam wielkie usługi w czasie nocnych marszy i nocnej żeglugi śródlądowej po rzekach i jeziorach.

Możliwość dyskretnej obserwacji terenu i pomoc w orientacji w ciemnościach powodują, że noktowizor powinien być nieodłącznym atrybutem w pewnych sytuacjach i zawodach.

Dlaczego obraz w okularze jest zielony?

Kolor zielony ma tę ciekawą i ważną cechę, iż charakteryzuje się największą ilością odcieni ze wszystkich barw światła , co w efekcie pomaga rozpoznać obiekty niewiele się różniące od siebie - rośnie kontrast i widoczność szczegółów. Nie mniej ważne jest, że przy zielonym odcieniu oczy najmniej się męczą, co ma znaczenie zwłaszcza przy długotrwałych obserwacjach.

Jaki jest zasięg noktowizora?

Noktowizory starszej generacji nie pozwalały na pracę w warunkach szczątkowego oświetlenia. Dlatego każdy noktowizor miał zamocowane źródło światła podczerwonego. Były to jednak urządzenie nieekonomiczne, miały bowiem duży pobór energii elektrycznej. Czas obserwacji, limitowany pojemnością akumulatora, był relatywnie krótki, rzędu godziny.

Noktowizory nowej generacji (II i III) mają wbudowane wzmacniacze o dużej czułości i rozdzielczości obrazu. Bez oświetlacza na podczerwień noktowizor II lub III generacji pozwala na obserwacje z odległości nawet 250-500m. Prowadzenie obserwacji w całkowitej ciemności możliwe jest przy zastosowaniu oświetlacza na podczerwień. Są to niewielkich rozmiarów "reflektory" wmontowane w noktowizor lub z nim sprzężone. Przy zastosowaniu diod typu LED mogą być one eksploatowane przez 100-200 godzin z jednym tylko zestawem baterii - zwykle po prostu dwoma paluszkami !!!

Należy jednak pamiętać, iż długotrwała praca z blokiem oświetleniowym może zdekonspirować obserwatora, ponieważ od strony obiektu oświetlacz przypomina tlącego się papierosa. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że stosujemy dwa źródła światła podczerwonego: diodowe i laserowe. Fale diodowe są lepiej widoczne gołym okiem, z kolei laserowe będąc mniej widoczne, są bardziej niebezpieczne. Promień lasera padający bezpośrednio na siatkówkę może spowodować utratę wzroku!

Jakie jest powiększenie w noktowizorze?

Powiększenie stosowane w noktowizorach nie mogą być porównywane z powiększeniem lornetek czy teleskopów. Lornetki służą do obserwacji przyrody czy terenu w dzień, oraz nocnego nieba (muszą jednak spełniać pewne kryteria lornetek do zastosowań astronomicznych, ale to zupełnie inna kwestia). W warunkach szczątkowego oświetlenia standardowe lornetki są praktycznie bezużyteczne. Teleskopy pozwalają na dostrzeżenie bardzo słabych obiektów (astronomicznych), ale zbierają więcej światła dzięki średnicy obiektywu większej niż ludzkie oko - nie ma natomiast wzmocnienia układem elektronicznym, jak w przypadku noktowizora.

Warto wiedzieć, że aby uzyskać powiększenie około 10 razy, niezbędne jest użycie obiektywu o ogniskowej powyżej 200mm. Niestety współczynnik transmisji światła szczątkowego dla takich obiektywów jest zbyt mały. Po wzmocnieniu obraz jest mało wyraźny, ma niewielką rozdzielczość, a w rezultacie obraz jest mało czytelny. Służby specjalne korzystają z dużych obiektywów, które przy dużych powiększeniach charakteryzują się wysoką transmisją światła szczątkowego. Jednakże ten profesjonalny sprzęt jest bardzo drogi, a poza tym stacjonarny. W związku z powyższym najczęściej stosowane, popularne noktowizory dają powiększenie od 1 do 4 razy. Zapewniają dobrą rozdzielczość obrazu, a przy tym są niewielkie, poręczne, i w pełni przenośne.

Eksploatacja noktowizora - uwagi

&bull Żywotność noktowizora
Sercem noktowizora jest wzmacniacz światła szczątkowego. Wzmacniacz posiada specjalny elektroniczno - optyczny przetwornik. Przetwornik ten, przy prawidłowej eksploatacji może być użytkowany od 2000 do 5000 godzin. Zużytą lub uszkodzoną lampę można wymienić na nową w wyspecjalizowanym zakładzie.
 
&bull Co może uszkodzić noktowizor?
 
- jasne źródło światła
 
Noktowizor to urządzenie skonstruowane do zastosowania w ciemności. Działa on na zasadzie ogromnego, rzędu tysięcy razy, wzmocnienia promieniowania docierającego do obserwatora. Nie należy świadomie włączać noktowizora w jasnym otoczeniu, bowiem zbyt częsty dostęp dużej ilości światła powoduje osłabienie światłoczułych elementów noktowizora. Unikajmy obserwacji w pobliżu ogniska, żarówki, reflektora itp. Pamiętajmy też, że intensywne źródło światła wpływa ujemnie na wyłączony noktowizor i gdy nie jest używany należy go przechowywać w stosownym futerale lub zakładać na obiektyw odpowiednią przysłonę.
 
- uszkodzenia mechaniczne i inne
 
Sprzęt należy chronić przed uderzeniami, kurzem, zapyleniem, wilgocią i gwałtownymi zmianami temperatury, nie należy udostępniać osobom niekompetentnym. Elementy optyczne nie mogą być dotykane, gdyż niszczy to warstwy typu MC. Zabrudzone części optyczne przecierać tylko miękkim materiałem (miękka nie wełniąca bawełniana szmatka), lub wacikiem nasączonym spirytusem rektyfikowanym lub eterem. Noktowizor należy przechowywać w futerale, a podczas dłuższych przerw w eksploatacji wyjmować baterie. Wszelkie naprawy należy powierzać odpowiednim placówkom serwisowym. Nie wolno samodzielnie demontować sprzętu czy dokonywać napraw lub przeróbek. Ponad wszelką wątpliwość, należy stosować się do zaleceń instrukcji.

Czym zasila się noktowizory?

Do zasilania popularnych noktowizorów najczęściej używa się baterii typu AA, mikro AAA, 3V albo baterie 9V. Wbudowany odświetlacz na podczerwień należy włączać tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. Używanie baterii alkalicznych pozwala na wydłużenie czasu pracy bez wymiany baterii. Można stosować baterie akumulatorowych (ładowalne - AA,AAA,9V), jednak należy pamiętać, iż mają one krótszy czas pracy i dość szybko rozładowują się przy pracy w niskich temperaturach.


      


 

Copyright 2001-2010 teleskopy.pl