noktowizorynoktowizor

Jak działa noktowizor czyli noktowizja od podstaw

Noktowizor służy zbieraniu i wzmacnianiu światła w warunkach obserwacji przy szczątkowym oświetleniu. Obiektyw skupia rozproszone światło Księżyca, gwiazd lub podczerwone. Światło, jak wiadomo, składa się z fotonów. Fotony uderzając w fotokatodę przekazują energię elektronom. Elektrony wybite z materiału fotokatody wpadają w obszar tuby wzmacniającej, gdzie są przyspieszane i zwielokrotnione w wyniku elektrycznych lub chemicznych procesów. Następnie elektrony zderzają się z ekranem fosforyzującym (luminoforem), zamieniającym energię elektronów ponownie w światło widzialne, które można obserwować w okularze noktowizora. Otrzymaliśmy więc zrekonstruowany, wzmocniony i klarowny obraz otoczenia, choć w odcieniach zieleni.


1. Obiektyw
2. Fotokatoda
3. Płytka mikrokanałowa
4. Zasilacz wysokiego napięcia
5. Luminofor
6. Okular

 

Generacje noktowizorów

 

Uwaga: na terenie Polski prawo zabrania sprzedaży noktowizorów 3 i 4 generacji.

Noktowizory, zależnie od rodzaju konstrukcji, dzielimy na generacje: 1, 2, 3 i 4. Generacje odpowiadają różnym typom układów wzmacniających. Tuba wzmacniająca jest sercem każdego noktowizora i ona w największym stopniu wpływa na jakość uzyskiwanego obrazu.

I generacja

Jest najpopularniejszą konstrukcją noktowizorów na całym świecie. Dzięki zastosowaniu metody wzmacniania omówionej powyżej, noktowizor I generacji wzmacnia światło kilka tysięcy razy umożliwiając dobre widzenie w ciemności. Modele I generacji gwarantują jasny i ostry obraz przy niskiej cenie. Stanowią doskonały wybór, czy zajmujesz się żeglarstwem, obserwacją przyrody czy chcesz zapewnić bezpieczeństwo swojego domu.

W czasie użytkowania noktowizora I generacji mogą wystąpić:
• lekko słyszalny, piskliwy dźwięk
• obraz może być nieco rozmyty na brzegach (tzw. dystorsja geometryczna)
• po wyłączeniu urządzenia luminofor może jeszcze przez pewien czas dawać poświatę.

Są to cechy nieodłącznie związane z noktowizorami I generacji i są całkowicie normalne.

II generacja

Jest głównie używana przez służby mundurowe i do zastosowań profesjonalnych. Wynika to z faktu, iż cena noktowizora II generacji to wydatek kilku tysięcy złotych więcej niż w przypadku noktowizorów I generacji. Główna różnica między urządzeniami I i II generacji to dołożenie płytki mikrokanałowej (ang. MCP, micro-channel plate). Płytka mikrokanałowa, znajdująca się tuż za fotokatodą, składa się z milionów krótkich równoległych rurek szklanych. W wyniku przejścia elektronów przez te rurki wyzwalane są tysiące elektronów. Ten dodatkowy proces umożliwia noktowizorom II generacji wzmacniać światło wielokrotnie efektywniej niż noktowizory I generacji.

III generacja

Aby uzyskać jaśniejszy i bardziej ostry obraz w porównaniu z noktowizorami II generacji, w urządzeniach III generacji dodano arsenek galu do fotokatody. Równocześnie tubę wzbogacono o warstwę bariery jonowej dla zwiększenia jej żywotności.

IV generacja

To najnowocześniejsza, nadal prototypowa konstrukcja w technologii noktowizyjnej. Ze względu na strategiczne znaczenie dla obronności, USA nie prowadzą eksportu noktowizorów III i IV generacji oraz kontrolują eksport generacji II. O technologii noktowizorów IV generacji można poczytać po angielsku, np. na stronie www.atncorp.com

 

Oświetlacze IR (podczerwieni)

Noktowizory potrzebują pewnej ilości światła, które będą mogły wzmocnić. Oznacza to, że jeśli znajdziemy w się w całkowitej ciemności, nic nie zobaczymy. Dlatego w każdym naszym noktowizorze jest wbudowany oświetlacz na podczerwień (IRI, ang. infra-red illuminator). Zasadniczo, oświetlacz IR wysyła wiązkę światła podczerwonego, które jest prawie niewidoczne nieuzbrojonym okiem. Natomiast to samo światło, rozproszone na obiektach znajdujących się dookoła obserwatora, jest już możliwe do zaobserwowania w noktowizorze. Pozwala to na prowadzenie obserwacji w warunkach całkowitej ciemności, bowiem IRI działa tak, jak latarka. Równocześnie zasięg obserwacji, gdy jedynym źródłem światła jest oświetlacz na podczerwień, jest znacząco ograniczony. Stosowane w noktowizorach ATN oświetlacze są silnymi a zarazem bezpiecznymi dla oka. Pozwalają one na obserwację w promieniu do około 100 metrów, jednak na krótkim zasięgu zredukowane jest pole widzenia do 40 - 60% standardowego.

 

Zasięg noktowizora

Zasięg widzenia przez noktowizor zależy od wielu czynników. Po pierwsze, co chcesz dostrzec? Czy wypatrujesz drugiej łodzi na wodzie czy królika w lesie? Im większy obiekt, tym łatwiej go zobaczyć, to jasne. Co więcej, czy chcesz dostrzec szczegóły (nazywamy to zasięgiem rozpoznania), czy też chcesz zobaczyć, czy coś tam jest lub chcesz dostrzec ruch, ale nie będziesz w stanie z całą pewnością określić kto lub co to jest? (Nazywamy to zasięgiem detekcji.) Po wtóre, czynnikiem bardzo istotnym jest oświetlenie. Im więcej rozproszonego światła (gwiazdy, Księżyc, podczerwień), tym lepsza jakość obrazu i tym dalej można obserwować. W czasie gwieździstej i księżycowej nocy zawsze widać dalej, niż przy pełnym zachmurzeniu i w nowiu. Mówi się, że można odróżnić kobietę i mężczyznę lub psa od jelenia z około 70-100 metrów. Jednak na otwartej przestrzeni i przy Księżycu w kwadrze można dostrzec dom lub stodołę z odległości nawet 500 metrów.
Uwaga:1 jard to około 0,91m


 

 
 

Czarne kropki na ekranie (luminoforze)

Patrząc przez noktowizor, można dostrzec na czarne kropki wyświetlaczu. Noktowizor podobny jest do ekranu telewizora i przyciąga pyły i zabrudzenia. Zazwyczaj te kropki można usunąć. Czasami mogą to być kropki samej tuby wzmacniacza. Jest to normalne zjawisko. Większość tub będzie miało takie kropki. Nie wpływają one jednak ujemnie na wydajność i jakość działania urządzenia noktowizyjnego.

Autor teleskopy.pl: google+


      


 

Copyright 2001-2010 teleskopy.pl