Porady optyczne i astronomiczne

Obrotowa mapa nieba ONLINE


 


 

Obrotowa mapa nieba online została przygotowana przez Zespół Teleskopy.pl (*) dla wszystkich miłośników w celu ułatwienia szybkiego ustalenia co widać na niebie dowolnej nocy w roku.

Uwidocznione są na niej wszystkie gwiazdy do około 5 wielkości gwiazdowej (tj. widoczne gołym okiem w normalnych warunkach). W zupełności wystarcza to do zorientowania się we wzajemnym położeniu gwiazdozbiorów, ustaleniu optymalnego czasu obserwacji danego obiektu itp. Gwiazdy z przerywaną obwódką to gwiazdy zmienne. Na mapie znaleźć można także najjaśniejsze obiekty mgławicowe, głównie z katalogu Messiera.
Obracając mapę (myszką komputera) względem nieruchomego profilu horyzontu (z zaznaczonymi kierunkami N - północny, W - zachodni, E - wschodni, nie zaznaczony kierunek S - południowy to dolna krawędź mapy) ustawiamy ją na odpowiedni dzień i godzinę obserwacji i otrzymujemy wygląd nocnego nieba.
Godziny odpowiadają czasowi środkowoeuropejskiemu (czas zimowy w Polsce), czas letni otrzymuje się dodając jedną godzinę do czasu zimowego. Przykład: jeżeli chcemy dowiedzieć się jak wygląda niebo 31 sierpnia o godzinie 2 w nocy (czas letni, wschodnioeuropejski w Polsce) należy ustawić mapę tak, by data 31 sierpnia znalazła się w tym samym miejscu co godzina 1 na czarnej nakładce (godzina 01:00 czasu zimowego odpowiada godzinie 02:00 czasu letniego), a w wyciętym profilu możemy zobaczyć przybliżony wygląd nieba nad Polską (dokładny wygląd nieba w danym miejscu zależy od szekości geograficznej oraz czasu lokalnego miejsca obserwacji).
 
Mapa nie obejmuje, oczywiście, położeń Księżyca i planet - ich położenia można ustalić na podstawie efemeryd lub w naszych comiesięcznych artykułach o tym, co na niebie słychać.Zobacz naszą ofertę map, globusów i atlasów nieba

Obrotowa mapa nieba 30x30 cm
Obrotowa mapa nieba 30x30 najdokładniejszabr> 
Atlas nieba
Atlas Nieba Gwiaździstego do 6,5 magnitudo
 

 
Kieszonkowy atlas nieba
Kieszonkowy atlas nieba
 


 
Mapa Całego Nieba
Mapa całego nieba gwiaździstego
       


 

Copyright 2001-2010 teleskopy.pl