GSO Ritchey-Chretien RC 10 / 12 50 mm M117x1 focuser extension (SKU: FF179-RC10-50) focusers opinie
Polski English
Polski English
teleskop
Astronomy - Optics - Technology
   Quick Find
   Shopping Cart more
0 items
   Categories
Telescopes »
Binoculars »
Spotting scopes »
Microscopes »
Astrophotography »
Eyepieces »
Filters for Astronomy »
AstroAccessories »
 adapters »
 dew control »
 finderscopes »
 focusers »
 mounts and drives »
 optics cleaning »
 telescope carrying bags »
 other »
 telescope domes »
 Avalon Instruments »
 PegasusAstro »
 PrimaLuceLab »
Nightvision »
Thermal Devices »
Riflescopes »
Laser RangeFinders »
Flashlight »
Magnifying Glasses »
Sports Cameras »
Tripods »
Optics cleaning »
Books & Magazines »
Outdoor and Hunting »
Gadgets »
Photography Accessories »
Outlet - used »
   Manufacturers
   Shipping
We ship via DHL, GLS and Rhenus Logistics. Check out EU rates HERE
   Shop in Warsaw
WARSAW, Grochowska 8-B
Mon-Fri:10 - 17, Sat:9-13
   Shop in Chorzow
CHORZÓW, Katowicka 56
Mon-Fri:10 - 17, Sat:9-13
   Information
Contact Us
Shipping & Returns
Privacy Notice
Conditions of Use
   Currencies
   Languages
GSO Ritchey-Chretien RC 10" / 12" 50 mm M117x1 focuser extension (SKU: FF179-RC10-50)
Availability: In stock, can be sent within 24 hours
ready for shipping - indicates real physical availability for immediate shipping
GSO Taiwan
Shop online:
 ready for shipping
Shop in Warsaw (qty): 10+
 ready for shipping
Shop in Chorzow (qty): 1
CHEAP DELIVERY TO
EUROPEAN COUNTRIES
CHECK IT OUT!
Extender for the GSO RC 10" and RC 12", optical length 50 mm
Technical specifications
• effective length: 50 mm
• total length (with threads): 58.7 mm
• passage (inside diameter): 102 mm
• thread: M117x1
• purpose: GSO RC 10" / 12"