Dew heater for 300mm diameter telescopes (PrimaLuceLab, SKU: PLLFAS300) PrimaLuceLab opinie
Polski English
Polski English
teleskop
Astronomy - Optics - Technology
   Quick Find
   Shopping Cart more
0 items
   Categories
Telescopes »
Binoculars »
Spotting scopes »
Microscopes »
Astrophotography »
Eyepieces »
Filters for Astronomy »
AstroAccessories »
 adapters »
 dew control »
 finderscopes »
 focusers »
 mounts and drives »
 optics cleaning »
 telescope carrying bags »
 other »
 telescope domes »
 Avalon Instruments »
 PegasusAstro »
 PrimaLuceLab »
Nightvision »
Thermal Devices »
Riflescopes »
Laser RangeFinders »
Flashlight »
Magnifying Glasses »
Sports Cameras »
Tripods »
Optics cleaning »
Books & Magazines »
Outdoor and Hunting »
Gadgets »
Photography Accessories »
Outlet - used »
   Manufacturers
   Shipping
We ship via DHL, GLS and Rhenus Logistics. Check out EU rates HERE
   Shop in Warsaw
WARSAW, Grochowska 8-B
Mon-Fri:10 - 17, Sat:9-13
   Shop in Chorzow
CHORZÓW, Katowicka 56
Mon-Fri:10 - 17, Sat:9-13
   Information
Contact Us
Shipping & Returns
Privacy Notice
Conditions of Use
   Currencies
   Languages
Dew heater for 300mm diameter telescopes (PrimaLuceLab, SKU: PLLFAS300)
Availability: In stock, can be sent within 24 hours
ready for shipping - indicates real physical availability for immediate shipping
PrimaLuceLab
Shop online:
 ready for shipping
Shop in Warsaw (qty): 5
 ready for shipping
Shop in Chorzow (qty):
 on request
CHEAP DELIVERY TO
EUROPEAN COUNTRIES
CHECK IT OUT!
Dew heater for 300 mm diameter telescopes (PrimaLuceLab, SKU: PLLFAS300 ) is a flexible heating band designed for telescopes with a tube diameter of around 300 mm – ideal for popular 10-12″ instruments (Schmidt-Cassegrain, Newtonian, RC). It gently heats the outer surface of the tube, preventing moisture from settling on the mirror or corrector and ensuring uninterrupted operation of the optics even in very humid conditions.
Key Features of the 300mm Heating Band
• nominal diameter 300 mm - Velcro strap covers tubes 290-310 mm
• even heating element protects the optics without spot overheating
12 V DC power supply (5.5 × 2.1 mm plug, plus in the center) – full compatibility with EAGLE / ECCO controllers and most dew-heater controllers
• low power consumption – at typical voltage it does not significantly load field batteries
• wide, soft Velcro strap – quick assembly and even pressure on the tube
• 2 m power cable allows you to conveniently run the cables along the mounting
Set components
• PLLFAS300 heating band with 12 V DC cable
Technical parameters
• tube diameter range: 290–310 mm
• supply voltage: 12 V DC
• connector: 5.5 × 2.1 mm plug (plus in the middle)
• strap length (unfolded): 105 cm
• strap width: 40 mm