• Kurier Pocztex: 10 zł • Kurier Pocztex + pobranie: 15 zł
• Kurier UPS: 19 zł • Kurier UPS + pobranie: 25 zł
Teleskopy Celestron serii CPC z rewolucyjnym systemem wyrównywania SkyAlign to doskonała optyka systemu Schmidta - Cassegraina i solidna mechanika montaży z system GOTO i wbudowanym systemem GPS. Teleskopy te pozwalają na bardzo łatwe i szybkie spozycjonoanie teleskopu, bezproblemowe wyszukiwanie obiektów na niebie z bazy 40 tysięcy obiektów, a gdy obiekt znajdzie się w polu widzenia teleskopu, optyka teleskopu pozwoli na prowadzenie bardzo zaawansowanych obserwacji wizualnych. W przypadku wyposażenia teleskopu w klin paralaktyczny, azymutalny montaż widłowy staje się montażem paralaktycznym (równikowym), umożliwiając stosowanie teleskopu do zaawansowanej astrofotografii. Ze względu na światłosiłę, teleskopy SCT są wysoko cenione przez osoby fotografujące Księżyc, planety, gromady gwiazd i mgławice planetarne. Przy tym całość zestawu jest bardzo dobrze zoptymalizowana, gwarantując bezawaryjność, cichą pracę silników, łatwość składania i transportu. Teleskopy z powłokami Starbright XLT charakteryzują się sprawnością optyczną o około 16% większą od klasycznych warstw MC, dzięki czemu uzyskiwane obrazy cechują się wyższą jasnością i rozdzielczością. Całość tworzy doskonały zestaw dla ambitnych miłośników astronomii oraz może stanowić podstawowe narzędzie obserwacyjne w szkolnym obserwatorium, w oparciu o które można zaincjować zaawansowane projekty edukacyjno - badawcze.
OFEROWANY TELESKOP POZWALA ROZPOCZĄĆ OBSERWACJE W PIERWSZĄ POGODNĄ NOC - ZAWIERA WSZYSTKIE NIEZBĘDNE AKCESORIADO PEŁNEGO WYKORZYSTANIE MOŻLIWOŚCI TELESKOPU WARTO DOKUPIĆ 2-3 DOBREJ KLASY OKULARY
Podstawowe parametry techniczne
Zastosowania
Wyposażenie
• tuba optyczna SCT 8" F/10 • lunetka celownicza 9x50 • okular PL 40 mm (powiększenie 51x) • złączka kątowa 90° 1,25" • podstawka na akcesoria • montaż widłowy osadzony na statywie polowym • zasilanie z adaptera do zapalniczki samochodowej (osobno dostępne akumulatory PowerTank oraz zasilacze sieciowe) • GPS - 16 kanałowy, wbudowany w montaż • oprogramowanie sterujące na płycie CD
Parametry systemu wyszukiwania i śledzenia
• komputerowe ręczne sterowanie: wyświetlacz z dwiema liniami komend - 16 znaków, wyświetlacz ciekłokrystaliczny, przyciski podświetlane • prędkości śledzenia: 3°/sec, 2°/sec, 0,5°/sec, 64x, 16x, 8x, 4x, 1x, 0,5x • tryby śledzenia: Alt-Az, EQ North, EQ South (do trybów EQ niezbędny klin paralaktyczny) • procedury wyrównywania: SkyAlign, Auto 2-Star Align, 1-Star Align, 2-Star Align, SolarSystem Align • dokładność oprogramowania: 24bit, 0,08 arcsec • port sterownia RS-232, port AUX, port Autoguide • prędkość śledzenia: gwiazdowa, słoneczna, księżycowa • protokół sterowania montażem: NexStar Computer Control System • system korekcji błędu okresowego montażu (PEC) pracujący w trybie ciągłym
Gwarancja
3 lata gwarancji producenta na mechanikę, 2 lata gwarancji na układy elektroniczne
(zdjęcia poniższe prezentują wersję CPC 925, tj. o aperturze 9,25")
Uwaga!
To urządzenie skupia dużą ilość światła. Patrzenie przez to urządzenie bezpośrednio na Słońce może spowodować częściową lub całkowitą utratę wzroku. Do obserwacji Słońca polecamy najbezpieczniejszą metodę projekcji okularowej, czyli rzutowanie obrazu tarczy naszej gwiazdy dziennej na kartkę papieru.
Pytanie: Czy osoba początkująca poradzi sobie ze złożeniem i obsługą tego teleskopu?
Odpowiedź: Do każdego teleskopu dostarczamy obszerną instrukcję w języku polskim, z której użytkownik dowie się jak złożyć teleskop i jak go używać w czasie obserwacji. Klienci zazwyczaj nie mają żadnych trudności ze złożeniem teleskopu, jeżeli tylko zapoznają się z instrukcją. Osobną kwestią jest wyszukiwanie obiektów na niebie w czasie pierwszych obserwacji. Dlatego polecamy pozycje edukacyjne działu Publikacje (szczególnie mapy oraz poradniki astronomiczne) oraz Stellarium: doskonały, darmowy program typu "planetarium" w języku polskim, idealny do nauki nieba i planowania obserwacji.
Pytanie: Czy do tego teleskopu można podłączyć lustrzankę cyfrową? Jakie akcesoria są do tego potrzebne?
Odpowiedź: Oczywiście TAK, do tego, jak i do każdego innego teleskopu można podłączyć lustrzankę cyfrową. Potrzebne są w tym celu: złączka projekcyjna i oraz pierścień T2 właściwy do posiadanej lustrzanki (istnieje 5 standardów bagnetów lustrzanek: Canon EOS, Nikon, Olympus E, Petax K oraz Sony Alfa / Minolta AF). Złączki te są dostępne w naszym sklepie internetowym w dziale akcesoriów astronomicznych.
Pytanie: Czy do tego teleskopu można podłączyć aparat fotograficzny kompaktowy? Jakie akcesoria są do tego potrzebne?
Odpowiedź: Oczywiście można. Odpowiednią półkę do aparatów kompaktowych można zaleźć w dziale akcesoriów astronomicznych w naszym sklepie internetowym (adapter uniwersalny dla aparatów cyfrowych kompaktowych).
Pytanie: Czy do tego teleskopu można podłączyć aparat fotograficzny typu HYBRYDA (duży aparat fotograficzny o konstrukcji kompaktu i wymiarach lustrzanki)? Jakie akcesoria są do tego potrzebne?
Odpowiedź: Można podejmować takie próby, ale jest to niezalecane. Tak zwane hybrydy słabo sprawdzają się w astrofotografii, gdyż nie mają możliwości zdjęcia obiektywu jak lustrzanka, mają zaś duże rozmiary i duże obiektywy, co powoduje że systemy półeczek nie dają się zastosować, zaś winietowanie jest duże, gdyż nie można mocno zbliżyć obiektywu do ostatniej powierzchni optycznej okularu teleskopu. Zalecamy zakup lustrzanki lub taniego kompaktu.
Pytanie: Co jeszcze warto kupić do tego teleskopu?
Odpowiedź: Prezentowany teleskop to kompletny zestaw gotowy do prowadzenia obserwacji astronomicznych w pierwszą pogodną noc. Jako dodatek polecamy w pierwszej kolejności publikacje edukacyjne, które sprawią, że zarówno używanie teleskopu, jak i same obserwacje będą bardziej świadome i prostsze. Ponadto warto rozważyć zakup filtrów planetarnych kontrastowych i folii na filtr słoneczny (dostępne w dziale akcesoriów astronomicznych).
Pytanie: Czy ten teleskop może służyć jako luneta widokowa / luneta do przyrody?
Odpowiedź: Tak, oferowany teleskop konstrukcji Maksutowa (MAK) po zastosowaniu złączki kątowej (będącej w zestawie) daje obraz nieodwrócony, ziemski. Dzięki temu można ten teleskop zastosować jako lunetę obserwacyjną dobrej klasy. Konstrukcja Maksutowa jest praktycznie pozbawiona aberracji chromatycznej, a przy tym zamknięta, bardzo zwarta i kompaktowa (więc łatwa w transporcie), od lat znana z cenionych teleobiektywów fotograficznych lustrzanych różnych marek.
Pytanie: Czy przez ten teleskop mogę obserwować zarówno planety jak i mgławice? Czy to teleskop tylko do miasta lub tylko na wieś?
Odpowiedź: Wszystkie oferowane teleskopy pozwalają obserwować planety Układu Słonecznego (wszystkie) oraz mgławice, czyli precyzyjniej galaktyki, gromady gwiazd, mgławice emisyjne itp. Osobną kwestią jest wyrazistość szczegółów powierzchni planet oraz liczba i jasność obiektów mgławicowych. Mniejszy teleskop ma swoje niebo, duży - swoje, zawsze jednak możemy liczyć na wspaniałe obserwacje struktur powierzchni Księżyca, fazy Merkurego i Wenus, tarczę Marsa, pasy na Jowiszu i galileuszowe cztery księżyce Jowisza, pierścień Saturna oraz tarcze Urana i Neptuna. Najjaśniejsze mgławice, takie jak Wielka Mgławica Andromedy M31, Wielka Mgławica Oriona M42 czy gromada kulista w Herkulesie M13 zawsze zachwycają, nawet niewielki teleskop ukaże kilkadziesiąt najpiękniejszych mgławic. W końcu teleskop po wyposażeniu go w filtr słoneczny może służyć do obserwacji plam na tarczy Słońca. Nie ma podziału na teleskopy do miasta i na wieś, są raczej zalecenia: jeżeli teleskop będzie używany głównie w mieście, w warunkach zanieczyszczenia światłem miejskim i dużej niestabilności atmosfery (budynki oddają w nocy ciepło, ogrzewając powietrze i obraz zaczyna "pływać" niczym w gorące dni nad rozgrzaną szosą!), wtedy polecany jest refraktor achromatyczny (teleskop soczewkowy) lub Maksutow (meniskowo - zwierciadlany). Naszym celem będą głównie planety i obiekty zwarte. Z kolei pod smoliście czarnym, wiejskim niebem, warto zastosować teleskop systemu Newtona (lustrzany) o możliwie największym lustrze na jakie nas stać, gdyż możemy liczyć na bardziej stabilną i bardziej przejrzystą atmosferę oraz duże możliwości obserwacji mgławic.
Pytanie: Czy ten teleskop posiada w zestawie statyw / montaż?
Odpowiedź: Oczywiście TAK, każdy teleskop posiada montaż, chyba że jest opisany jako OTA (ang. Optical Tube Assembly - zestaw tuby optycznej).