Zamówienia: kontakt@teleskopy.pl     Porady dot. sprzętu porady@teleskopy.pl
 
Telefon (pn - pt:   10 - 18, sb:  9 - 13) Infolinia: 0801 011 228   +48 22 374 31 40 (WAW)   22 374 06 07 (WAW)   531 531 707 (KRK)
 
Salony firmowe: Warszawa, ul. Grochowska 8-B    Kraków, ul. Dietla 69    Chorzów, ul. Katowicka 52


Ciekawy, oryginalny prezent - teleskop - kosmiczny prezent!

prezent

Dla kogo

Z naszych wieloletnich doświadczeń wynika, że teleskop astronomiczny lub luneta to bardzo popularny prezent na wiele okazji. Dla 8-latka z okazji pierwszej komunii, by rozwinął swoje zainteresowania przyrodnicze, dla pana w sile wieku, który w młodości zrobił lunetę ze szkieł okularowych, ale potem zarzucił młodzieńcze hobby na rzecz kariery dowolnej. Wiele osób, gdy rzuci się hasło `teleskop` lub `lornetka` wykazuje duże zainteresowanie. Oczywiście, w dzisiejszych czasach ludzie często nawet nie potrafią zwerbalizować czego pragną, więc i liczba miłośników astronomii nie jest w Polsce duża. Po prostu nie każdy wie, że teleskop to jest to, o czym marzył od dawna.

kosmiczny prezent - teleskop astronomiczny

Wraz z pojawieniem się pomysłu na prezent w postaci teleskopu, natychmiast pojawia się problem wyboru odpowiedniej marki i modelu. Jest to oczywiste - nikt nie lubi wydać pieniędzy na nic nie warty przedmiot, bez względu czy kupuje dla siebie, czy, przykładowo, na prezent urodzinowy. Kogo się poradzić? Jak odróżnić hochsztaplera od uczciwego sprzedawcy znającego się na sprzedawanym asortymencie? Jak nie przepłacić?

Gdzie nie kupować

Po pierwsze, kategorycznie należy unikać zakupów w supermarketach. Sprowadzają one tanie teleskopy i lornetki z Chin, a jedynym kryterium zakupu jest niska cena. Nie oznacza to, że teleskopy chińskie są z założenia złe. Można tam znaleźć sprzęt i bardzo niskiej, i bardzo wysokiej jakości. Nie bez powodu większość największych światowych koncernów ma tam swoje siedziby - tam po prostu można wyprodukować prawie wszystko i tanio. Chodzi raczej o dobór sprzętu i jego jakość.

Poza tym, pracownicy supermarketów zupełnie nie znają się na optyce, astronomii, surowych wymaganiach wykonania elementów optycznych i mechanicznych na potrzeby dobrego instrumentu optycznego. Nic dziwnego - jest to wąska dziedzina wiedzy, wymaga dobrej znajomości fizyki, optyki geometrycznej, astronomii obserwacyjnej i elementów materiałoznawstwa. Tak czy inaczej, sprzedawca teleskopu powinien posiadać dość rozległą wiedzę teoretyczną i praktyczną w tej dziedzinie - inaczej zawsze będzie oszukiwał kupujących, nawet o tym nie wiedząc. Uwaga na marginesie - większość sprzedawców na Allegro też nie wie, co sprzedaje - trzeba zachować daleko idącą ostrożność kupując w tym serwisie!

No dobrze, znaleźliśmy sklep specjalizujący się w optyce precyzyjnej, teleskopach - wydaje nam się, że sprzedawca zna się na sprzedawanym sprzęcie. Co dalej?

Na co zwrócić uwagę w kontaktach ze sprzedawcą

Najpierw wsłuchajmy się w to, co mówi sprzedawca. Jeżeli chce nam sprzedać teleskop "dla profesjonalistów" za 400 złotych - to możemy spokojnie zakończyć rozmowę. Marketing to jedno, ale rzetelna informacja handlowa powinna być priorytetem. Orientacyjny podział zastosowań teleskopów w zależności od ceny jest następujący:
 
0-250 złotych - Teleskopy - zabawki
 
250-500 złotych - Teleskopy dla dzieci (7-11 lat, na niedrogi prezent dla początkującego obserwatora)
 
500-900 złotych - Niewielkie teleskopy dla początkujących miłośników astronomii
 
900 - 2000 złotych - dobre, niewielkie i średnie teleskopy dla początkujących i średniozaawansowanych obserwatorów.

Potem mamy segment średni, powyżej 2000 złotych, teleskopów wysokiej jakości. Teleskopy dla zaawansowanych obserwatorów - półprofesjonalne instrumenty - zaczynają się, zależnie od przyjętych kryteriów, od 3500 (Bresser R-152) lub nawet kilkunastu tysięcy zł (najtańsze teleskopy typu LX200 Meade). Profesjonalni astronomowie zazwyczaj dysponują instrumentami znacznie większymi, o lustrach od 50 cm średnicy wzwyż, na porządnych, stacjonarnych montażach paralaktycznych sterowanych komputerowo.

Ostrożność jest bardzo wskazana. Wśród naszej konkurencji są firmy, których pracownicy dobrze znają się na optyce i astronomii - i są takie, gdzie nie ma ani jednej kompetentnej osoby. Nie wymienimy o kogo idzie - zakupy u konkurencji mogą jednak okazać się rosyjską ruletką. Odważnym życzymy, by była to odmiana z jednym nabojem, a nie z jedną pustą komorą!

Wybieramy!

Który model najlepiej nadaje się na prezent? To pytanie i w naszym opracowaniu pozostanie bez odpowiedzi, bo prezent zawsze dostosowany jest do osoby obdarowywanej, a nie osoba obdarowywana do prezentu. Chcemy jednak podać kilka wskazówek, które zawsze się przydają:
 
• Każdy teleskop ma swoje niebo - mały teleskop lub dobra lornetka nie są gorsze od dużych teleskopów. Mają tylko inny zakres obiektów, które można przez nie obserwować. i tak na przykład dobra lornetka często lepiej nadaje się do przeglądu nieba, obserwacji jasnych mgławic czy badania zmienności jasności gwiazd.
 
• Najlepszy teleskop to ten, którego używamy najczęściej. Po co kupować ciężki teleskop za 5000 złotych, który wystawimy 5 razy do roku - zamiast tego czasem lepiej kupić bardziej przenośny teleskop za 1200 złotych, który zabierzemy na wczasy i weekend na wsi.
 
• Jakość nade wszystko. Czy dla siebie, czy jako prezent, teleskop lub lornetka MUSZĄ mieć przyzwoitą jakość. Czasem lepiej nie kupić nic, niż kupić nic nie warty rupieć.
 
• Kupując mały teleskop, lepiej kupić teleskop soczewkowy (refraktor achromatyczny, lunetę) raczej niż teleskop zwierciadlany (lustrzany, teleskop Newtona). Po pierwsze, teleskopy zwierciadlane posiadają lusterko wtórne, służące wyprowadzeniu promieni świetlnych na zewnątrz tubusu. Jednak zwłaszcza przy małych Newtonach ma ono ujemny wpływ na jakość i jasność obrazu. Po drugie, teleskopy Newtona gorzej znoszą transport i często wymagają tzw. Kolimacji - ustawienia współosiowości lustra głównego, lusterka wtórnego z wyciągiem okularowym. Nie jest to czynność szczególnie trudna, ale z pewnością uciążliwa, zwłaszcza dla początkującego miłośnika astronomii. Problem kolimacji praktycznie nie występuje dla lunet. Wreszcie teleskop soczewkowy (refraktor) jest łatwiejszy w konserwacji, gdyż jego bardziej "zamknięta" konstrukcja powoduje, że kurz nie ma łatwego dostępu do wnętrza teleskopu. Uwagi te warto pamiętać przy wyborze prezentu. Przecież chcemy, by osoba, której chcemy sprawić radość, miała jak najmniej kłopotów z naszym podarkiem.
 
• Dobra luneta (refraktor) to także dobra luneta obserwacyjna. Jeżeli w zestawie teleskopu jest nasadka kątowa, wtedy po jej założeniu obraz widziany przez teleskop jest prosty (bez nasadki jest "do góry nogami"). Niewielki, w pełni przenośny refraktor może stanowić doskonały sprzęt obserwacyjny na wycieczki w góry.

 

Udanych zakupów i mocy prezentów urodzinowych, imieninowych, pod choinkę, na mikołajki, na dzień dziecka i wszystkie inne okazje życzy
Zespół Teleskopy.pl


      


 

Copyright © 2001-2010 teleskopy.pl